Wybór formy opodatkowania – co wziąć pod uwagę?
Wybór formy opodatkowania to decyzja dotycząca wszystkich osób, które chcą założyć firmę. Warto gruntownie rozpatrzyć metodę odprowadzania podatków do urzędu skarbowego, zanim zdecydujemy się prowadzić własny biznes. Na szczęście w takiej sytuacji możemy liczyć na pomoc profesjonalistów z biura rachunkowego, którzy pomogą nam dobrać korzystną dla nas formę opodatkowania. W tym artykule przedstawimy, jakie są metody odprowadzania podatków do urzędu skarbowego i jakie trzeba spełnić warunki, by z nich skorzystać.
Jakie główne formy opodatkowania przewiduje polskie prawo?
Przede wszystkim metodę odprowadzania podatków należy dostosować do specyfiki naszej działalności oraz do wysokości osiąganych przez nas przychodów. Możemy wyróżnić cztery zasadnicze warianty opodatkowania. Pierwszą z nich jest karta podatkowa, która jest dostępna tylko dla poszczególnych zawodów. Zgodnie z przepisami ten sposób rozliczania jest przewidziany jedynie dla osób, które korzystały z niego również w ubiegłym roku. Kolejnymi kryteriami, pozwalającymi na korzystanie z karty podatkowej, są między innymi: prowadzenie działalności na terenie kraju oraz wykonywanie zawodu, który zgodnie z przepisami umożliwia rozliczanie się w ten sposób z urzędem skarbowym.
Kolejną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tym przypadku mamy do czynienia z różnymi stawkami, które dopasowujemy do typu prowadzonej działalności. Aby skorzystać z ryczałtu, również należy spełnić określone w przepisach warunki. Przede wszystkim całoroczne przychody z prowadzenia firmy nie mogą być wyższe niż 2 miliony euro. Z opodatkowania ryczałtem nie skorzystają także osoby prowadzące apteki, lombardy oraz sprzedające części samochodowe. Jeśli planujemy rozliczać się w ten sposób, warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego, które zajmuje się obsługą ryczałtowców.
Popularną metodą rozliczania się z urzędem, jest ta opierająca się na zasadach ogólnych. W tym przypadku wyróżniamy dwie stawki podatku – 18 oraz 32%. Ostatnią formą opodatkowania jest podatek liniowy, czyli stała stawka o wysokości 19%, którą odprowadzamy od naszych dochodów