Na jakie ulgi mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy?
Dla każdego początkującego przedsiębiorcy prowadzenie własnego biznesu jest niemałym wyzwaniem. Na szczęście sprawy związane z księgowością możemy zlecić specjalistom z biura rachunkowego. Dzięki temu zyskamy czas, aby skupić się na rozwijaniu działalności gospodarczej – pozyskiwaniu klientów i stopniowemu zwiększaniu naszych dochodów. Przepisy prawne są również korzystne dla początkujących przedsiębiorców, którzy zdecydują się założyć jednoosobową firmę. W tym artykule przedstawimy, z jakich ułatwień mogą skorzystać osoby prowadzące swoje biznesy.
Ulga na start – co warto o niej wiedzieć?
Udogodnieniem, z którego mogą skorzystać osoby planujące założyć własną działalność gospodarczą, jest tak zwana ulga na start. Na czym polega? Decydując się na skorzystanie z ulgi na start, nie będziemy zobowiązani do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy od momentu założenia działalności. Jednak trzeba pamiętać o tym, że w tym czasie nie podlegamy również ubezpieczeniu zdrowotnemu, dlatego warto samodzielnie opłacać składkę, aby móc korzystać ze świadczeń opieki medycznej. Jakie należy spełnić warunki, żeby przysługiwała nam ulga na start? W tym przypadku wymienia się dwa zasadnicze kryteria. Po pierwsze – możemy z niej skorzystać, jeśli po raz pierwszy otwieramy własną działalność lub poprzednią zawiesiliśmy co najmniej 60 miesięcy wcześniej. Po drugie – nie możemy świadczyć usług ani współpracować z naszym ostatnim pracodawcą, z którym byliśmy związani umową o pracę. Należy także pamiętać o wyborze właściwego modelu prowadzenia księgowości dla firmy. W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości – warto zwrócić się do specjalistów z naszego biura rachunkowego.
Na czym polega tak zwany preferencyjny ZUS?
Gdy skończy się okres ulgi na start – możemy przez 2 lata korzystać z niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Warunki skorzystania z tego udogodnienia są takie same, jak w przypadku ulgi na start – nie możemy być powiązani zawodowo z ostatnim pracodawcą, a od zakończenia naszej poprzedniej działalności powinno minąć przynajmniej 5 lat. W przypadku preferencyjnego ZUS-u obliczamy składki na podstawie najniższego wynagrodzenia za pracę i powinno być to co najmniej 30% jego podstawy.